10 החוקים כיצד לריב נכון – ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי

הסיבה המרכזית בהגעה של זוגות לתהליך ייעוץ זוגי היא בעקבות ריבוי ריבים. זוגות רבים מתארים שהם רבים על כל נושא, בכל מקום, בכל זמן ובכל צורה.

השאלות המרכזיות שעולות בהקשר ריבים בזוגיות הם:

  1. מה זה אומר על הזוגיות שלנו, כאשר אנו כמעט ולא רבים?
  2. האם בזוגיות זה בסדר לריב?
  3. כיצד אפשר ללמוד לריב נכון?

. ההסבר לשאלות אלו, טמון בהנחות שחשוב להכיר:

  1. כאשר הזוגיות שלנו היא "יבשה" וללא ריבים וקונפליקטים זוגיים, ככל הנראה שהאהבה בין בני הזוג איננה קיימת או קיימת בעצימות נמוכה. כאשר זוגות רבים, הם מייצרים תקשורת ביניהם, הם אכפתיים, הם אמוציונליים והם מקיימים קשר של קירבה ותשוקה בניהם. חשוב לומר, שבזוגיות חשוב לריב, זה בסדר לריב. וזה אפילו בסדר לריב אל מול הילדים (רק הקפידו לעשות את זה בצורה מכבדת ונעימה).
  2. ללמוד לריב – הבנו שזה בסדר לריב, שזה הכרחי לריב בזוגיות. אז כל מה שצריך לדעת, זה לסגל דרך וצורה לריב (לכל זוג יש את הדרך שלו לריב). לקיים את הריב בצורה עניינית, מכבדת ומקרבת. אפשר ללמוד לריב נכון.

במאמר הזה אפרוט את 10 החוקים, כיצד לריב נכון (מתוך תהליך הייעוץ הזוגי). ככל שתשכילו להקפיד על החוקים, כך תייצרו ותחזקו את הזוגיות שלכם.

10 החוקים שיגרמו לכם לריב נכון

אז בואו נתחיל:

חוק מס' 1:

מותר לריב –  זה בסדר לריב, זה בריא, זה טבעי, זה אנושי. תרגישו בנוח שאתם רבים. השאלה המרכזית היא, איך אתם רבים? גם כאשר אתם רבים, תכבדו אחד את השנייה, תהיו עניינים ועל תגיעו לפסים אישים.

חוק מס' 2:

אסור לצבור –  שישנה מחלוקת או קונפליקט שמביא לריב, הקפידו לסיים את הריב שהוא קטן, סיימו את הריב באותו ערב או מקסימום יום אחרי. על תצברו משקעים וריבים ואחרי כמה ימים תזכרו בריב או במחלוקות שהיו לפני כמה ימים.

חוק מס' 3:

אסור לערב הורים –  שאתם רבים, גם כאשר הסיבה היא ההורים של אחד מהצדדים, הקפידו לא לערב הורים. אין מספיק מקום במיטה גם להורים. שמרו את הריבים רק לנושאים הקרובים לכם ולא לגורמים נוספים.

חוק מס' 4:

מותר לקחת פסק זמן בריב – כאשר אחד מבני הזוג מבקש לצאת "לפסק זמן" במהלך ריב (לצאת למרפסת, לצאת לסיבוב להירגע), אפשרו לו. הבן/ת הזוג שיצא/ה "לפסק זמן" הוא האחראי, לחזור לריב ולא לברוח ממנו. הקפידו שפסק הזמן יהיה משעה ועד מקסימום יום אחרי מתחילת הריב).

חוק מס' 5:

הבנה שהאמת שלי היא לא היחידה – גם כאשר אתם בטוחים שאתם צודקים או מה שאתם אומרים זו האמת, הבינו שאתם אנשים שונים, אין אמת אחת. ישנם מגוון רחב של הסתכלויות ומחשבות, הקפידו להבין זאת.

חוק מס' 6:

להשתדל לא להאשים אף צד במהלך הריב –  אני יודע שקשה לא להאשים. לכן, השתדלו שכמה שפחות להאשים את הצד השני בסיטואציה שנוצרה. תשנו את "שפת האשמה" (אתה… את… למה אתה.. למה את..) "לשפת הרגש" (אני מרגיש/ה ש… אני צריך/כה ש…).

חוק מס' 7:

תרגמו את האשמה לבקשה – כאשר אתם באים להאשים את הצד השני, נסחו את האשמה כבקשה מהצד השני. דוג'- למה אתה משאיר כלים בכיור בכל פעם? המירו את זה לבקשה  – שאתה שם כלים בכיור, בבקשה תשטוף אחריך, שלא יישאר מלוכלך ומבולגן.

חוק מס' 8:

דברו ברור, בשביל שהצד השני יבין – קורה לכם שבראשכם מתחוללת סערה ואתם רוצים, מצפים וחושבים שזה לגיטימי שהבן/ת זוג יעשה דבר כזה או אחר? הבינו, שאף אחד מהצדדים אינו קורא מחשבות. דברו בצורה ברורה, באופן ישיר, מתחילת המחשבות שלכם ולא מאמצע המחשבות. תעשו את החיים פשוטים יותר לצד השני.

חוק מס' 9:

היו קשובים מה באמת הצד השני אומר –  מכירים את זה שאני מקשיב רק לעצמי? במהלך ריב, על תשמעו את בן/ת הזוג, אלא תקשיבו לו. כאשר הוא מדבר, תאזינו טוב טוב לדברים שנאמרים. הימנעו "מהפינג פונג".

חוק מס' 10:

שהריב נהפך להיות קולני, החזיקו ידיים – כאשר הריב נהפך להיות קולני, ייצרו מנגנון שיפחית את הצעקות. החזיקו ידיים אחד של השנייה. יותר קשה לצעוק על אדם אחר כאשר אני מחזיק את ידו.

 

פשוט נכון?

הריבים הם חלק בלתי נפרד מהחיים הזוגיים. הם שם בשביל להישאר, על תחשבו כיצד אנחנו מפסיקים לריב. הבינו שזה בריא, זה טבעי וזה חיובי. צריך רק לדעת כיצד לריב, על מה להקפיד, באיזה צורה ואיך להפוך את הריב  לנקודת חוזקה בקשר שלנו.

מספיק שתיקחו ותיישמו כמה חוקים בודדים (מתהליך הייעוץ הזוגי) במהלך הריבים שלכם ואתם "על הגל". מהר מאוד אתם תרגישו בשינוי השיח, בשיפור התקשורת, בשיפור הקירבה בניכם.

אם אהבתם את המאמר, תוכלו לקרוא עוד על התהליך הייעוץ הזוגי האסטרטגי, פשוט לחצו כאן.

רוצים לשפר ולעבוד על הזוגיות, פשוט לחצו כאן והשאירו פרטים וביחד נדייק ונשפר את הזוגיות שלכם.

 

בשבילכם ולמענכם

אדמון גבעון – יועץ זוגי אסטרטגי ומגשר

מומחה למשברים ותקשורת זוגית

‏www.admongivon.com

‏admoncouple@gmail.com

050-4826946

לוגו גדול בלי רקע

היי, אני אדמון גבעון👋

אדמון גבעון אודות

נשוי לסיון ואב לאגם, בן וגל. 

אני יועץ זוגי ואסטרטגי מוסמך, בעל B.A בניהול, חבר בארגון היועצים הזוגיים וארגון למקצועות המשפחה.

במהלך השנים בניתי "סל כלים" ייחודי המאפשר זיהוי וניתוח של מצבים, אבחון תכונות ומרכיבים באדם שעומד מולי, ויכולת למצוא פתרונות למשברים.

החזון שלי הוא לאפשר לכל זוג ומשפחה להגיע למצב של הבנה ואושר.

השיטה בה אני פועל, הינה שיטה ייחודית המשלבת תהליך של ייעוץ זוגי בשילוב כלים אסטרטגיים המקנים שינוי יומיומי שישפרו את הזוגיות ויחזירו את השמחה, הביטחון והאהבה.

תשאירו פרטים ואשמח להתאים לכם תהליך באופן אישי (:

אהבתם? שתפו