תכנית יעוץ זוגי בכאן 11 – מסקנות לשיפור הזוגיות

יעוץ זוגי

כבר התחלנו לחזור לעבודה, לגנים, לבתי הספר, למעין שגרה אבל אז הגיע גל האומיקרון ואיתו חזר גם הבידוד, כמו דלת מסתובבת שמחזירה אותנו שוב ושוב לשהייה בבית בלי יכולת לצאת.
החזרה לכותלי הבית והשהייה הרציפה עם בני המשפחה מציפה לעיתים מתחים, מחדדת שוני בין השקפות ומעלה את הצורך לכוון שוב את הכלים של מערכת היחסים לפני שהתזמורת תתחיל לזייף. ואכן, בעלי מקצוע רבים מציינים שבתקופת הקורונה ניכרת עלייה משמעותית בפנייה לתהליך יעוץ זוגי. רבים מהמטפלים ומאנשי השיווק מציינים שהעלייה במספר הפניות גדלה באופן משמעותי. ההסבר טמון בכמה סיבות:

  1. עבודה – לא מעט זוגות חווים עלייה במתחים בעקבות המעבר לעבודה מהבית. נראה שהחיים המקצועיים מתערבבים עם החיים האישיים. החשש מאובדן פרנסה עשוי לייצר אף הוא מתחים, להגביר חרדות ולפגוע בשקט הנפשי.
  2. עלייה במודעות לקבלת עזרה – תוכניות טלוויזיה על מערכות יחסים כמו "חתונה ממבט ראשון" ב"קשת 12", או "טיפול זוגי" ב"כאן 11" גרמו ללא מעט זוגות להבין שהם לא לבד, שגם אחרים חווים קשיים ושזה "בסדר" לקבל עזרה. זוגות מצאו את עצמם מזדהים עם המתרחש על המסך הקטן ועברו מעין "טיפול" תוך כדי הצפייה.

במאמר הזה אבקש להתייחס לתוכנית "טיפול זוגי" ב"כאן 11". התוכנית נוגעת בקשיים במערכות היחסים ובמציאת דרכים ופתרונות להתגבר עליהם. היא מביאה את הצופים הכי קרוב לחדר הטיפולים, מאפשרת להם הצצה לתהליך יעוץ הזוגי המתרחש מאחורי דלתות סגורות, ולעיתים אף הופכת למראה עבור זוגות שמזדהים עם אותם קשיים. אחרי צפייה כבמחצית מהפרקים ראיתי לנכון לזקק לנקודות כמה מהטיפולים שנעשו על המסך ואת המסקנות מהם. הנחת המוצא שלי היא שרבים מהקונפליקטים והמשברים המתוארים בתוכנית מתרחשים גם אצל הצופים (הנחה זו מבוססת גם על הקליניקה הפרטית שלי ושל חבריי למקצוע).

המטרה המרכזית ביעוץ הזוגי היא צמצום הסיכויים להגעה למשבר הזוגי

אז בואו נתחיל:

נטלי ומושיקו:

במהלך הפגישות בני הזוג ישבו על ספת הטיפולים במרחק אחד מהשני וכתוצאה מכך נוצרה תחושה שיש בין השניים ריחוק וקרירות.

מה ניתן ללמוד?  

לתת מקום לתחושות של בן/ת הזוג – דברו אחד עם השנייה, תנו מקום לתחושות, לרגשות, לכאב. למי עוד נוכל לפנות ולומר את הכול, את האמת הפנימית אם לא לבן/ת הזוג?

קנאה –  זה בסדר לקנא רק צריך לשים גבולות גם לזה. קנאה באופן מידתי מראה לבן/ת הזוג שאכפת, היא יכולה גם לחזק את הקשר. חשוב לשים לב שהיא לא הופכת לכלי שמאפשר לנו להאשים את הצד השני, או לכלי שעוזר לנו להתגונן מהאשמות.

הדברים הקטנים  – נטלי ומושיקו חגגו יום נישואים במהלך התוכנית. מושיקו ניסה להפתיע את נטלי ולקנות לה פרחים בדרך הביתה אחרי יום עבודה. לבסוף, מושיקו הגיע מאוחר ובידיים ריקות. במהלך הטיפול הסבירה נטלי למושיקו שהפרחים הם לא מה שעניינו אותה "מעניין אותי שתתייחס אלי, תחשוב עלי, תגיע מוקדם יותר בשביל להיות ביחד". המסקנה: לרוב הדברים הקטנים הם אלו שיעשו את ההבדל (היחס, ההקשבה, החשיבה על הצד השני).

תעריכו את מאמצי ההשתדלות – כשבן/ת הזוג משתדל ועושה או מנסה לעשות מחווה (קטנה או גדולה) שאינה מוצאת חן בעיניכם, עדיין חשוב לדעת להעריך את מאמץ ההשתדלות, את החשיבה והתכנון. לפעמים זה אפילו יותר חשוב מהמחווה עצמה.

תמר ואגמון:

זוג חמוד שמערכת היחסים שלו חווה עליות וירידות – לעיתים משבר ולעיתים קרבה ושמחה.

מה ניתן ללמוד?  

עוקצנות – אין לה מקום בזוגיות, היא לא תורמת, לא מצחיקה ורק גורמת לאנטגוניזם.

נקודת השקפה – עדיף להסתכל על חצי הכוס המלאה מאשר על חצי הכוס הריקה. רבים מאיתנו מתרכזים בדברים השליליים בבן/ת הזוג ושוכחים להסתכל ולהיזכר בדברים החיוביים.

בואו נעשה הסכם: 80% מהזמן תקדישו להסתכלות על הדברים החיוביים שיש לכם בזוגיות ובבן/ת הזוג ו-20% מהזמן תאפשרו לעצמכם להתלונן ולהתעצבן.

הפחד מפרידה – הפחד מפרידה מובן היטב אבל חשוב לדעת לשים אותו בצד ולנטרל את התחושה. ברגע שאנו פוחדים קשה לקבל החלטות נבונות ונכונות. תסמכו על עצמכם ועל בן/ת הזוג. אל תחיו בפחד שמא הצד השני יעזוב.

 

רינת ועמנואל:

למרות הניגודיות בין בני הזוג, ניתן לראות שהם מנסים ואף מצליחים לגשר על הפערים בנושאים רבים.

מה ניתן ללמוד?  

העצמה – לא מעט גברים ונשים מרגישים שבן/ת הזוג לא נותן להם את הכוח והביטחון, שלא מעצימים אותם. במקרה הזה, עמנואל מבקש מרינת לתת לו את התחושה שהוא גורם בעל סמכות והשפעה בבית: "תעצימי אותי… אל תקטיני אותי מול אנשים אחרים או כשאנחנו ביחד". חשוב לתת ביטחון לבן/ת הזוג. לתת להם את התחושה ואת ההבנה שסומכים עליהם. שהם משפיעים.

כעס – זה בסדר לכעוס, זה בסדר לריב, זה בסדר להתאכזב. כולנו בני אדם, לכולנו יש ימים טובים יותר וטובים פחות. כולנו מרגישים כעס או חוסר סובלנות לעיתים גם בלי סיבה. הרבה חושבים שזה מעיד על זוגיות לא טובה, אבל אם לא נהיה אמיתיים ונאפשר מקום גם לריבים, לכעס ולאכזבה, אז על מושתת מערכת היחסים שלנו? השותף/ה שלנו לחיים הם אלה שמכירים אותנו הכי טוב, הם יכולים להבין אותנו, לקבל אותנו וזה בסדר גם לריב איתם.

לצאת מהמעגל – כמעט בכל נושא בזוגיות יוצרים בני הזוג מעגל משלהם – פעולה ותגובה. כך למשל כשצד אחד כועס, הצד השני עונה ונוצר מעגל של חילופי דברים שלא נפסק. חשוב לדעת לזהות את המעגל בזמן שנוצר ולדעת לעצור אותו.

אז איך עושים את זה? מתחילים לדבר בשפת ה"אני" ולא בשפת ה"אתה". מייצרים סימן מוסכם לעצירת השיח ומעבר לנושא אחר (גם אם לא סיימנו לריב).

הערכה עצמית  – תלמדו להעריך את עצמכם. תלמדו להגיד: מגיע לי, אני רוצה, אני חזק/ה, אני יפה, אני מושך/ת. הדיבור הישיר על הצרכים של כל אחד מאיתנו מאפשר לצד השני להבין את מה שאותו צד צריך ולתת לו את זה.

 

לסיכום, המטרה המרכזית שעומדת לנגד עיני במהלך היעוץ הזוגי שאני מקיים עם זוגות היא להביא אותם לכדי הבנות והסכמות ("שפה אחידה") בתחומי הזוגיות השונים והחיים ובכך לצמצם את הסיכוי להגיע למשבר זוגי שיפר את האיזון במערכת היחסים.

חשוב לי לומר, אין זוג בעולם שלא חווה או יחווה משברים וקונפליקטים. החוכמה היא לטפל בהם כשהם בשלב ראשוני, לצמצם אותם ככל שניתן עוד לפני שהתפתחו ואם כבר נמצאים בעיצומו של משבר לא להתעלם ממנו אלא להתייחס אליו. ביחד אפשר ללמוד את הכלים שיאפשרו לנו לדבר ב"שפה אחידה", להבין את הכאבים של בן/ת הזוג, את התסכולים, את הרצונות והשאיפות.

בואו נשנה את הנורמה ואת החשיבה שכשזוגות הולכים לתהליך של יעוץ זוגי יש אצלם בעיה וזה חריג.  הם אינם חריגים, זו לא בושה לעבור תהליך יעוץ זוגי אלא זכות גדולה. לא צריך לחכות למשבר כדי להגיע ליעוץ זוגי אסטרטגי. החיים דינמיים, משתנים כל הזמן ומה שהתאים בעבר לא מתאים בהווה. התהליך הזוגי האסטרטגי מאפשר לבני הזוג לכוון את מערכת היחסים למקום בו הם רוצים להיות ונותן להם כלים להתמודדות עם אתגרים והפתעות.

אם אהבתם את המאמר, תוכלו לקרוא עוד על התהליך היעוץ הזוגי האסטרטגי, פשוט לחצו כאן.

 

בשבילכם ולמענכם

אדמון גבעון – יועץ זוגי אסטרטגי ומגשר

מומחה למשברים ותקשורת זוגית

‏www.admongivon.com

‏admoncouple@gmail.com

050-4826946

לוגו גדול בלי רקע

היי, אני אדמון גבעון👋

אדמון גבעון אודות

נשוי לסיון ואב לאגם, בן וגל. 

אני יועץ זוגי ואסטרטגי מוסמך, בעל B.A בניהול, חבר בארגון היועצים הזוגיים וארגון למקצועות המשפחה.

במהלך השנים בניתי "סל כלים" ייחודי המאפשר זיהוי וניתוח של מצבים, אבחון תכונות ומרכיבים באדם שעומד מולי, ויכולת למצוא פתרונות למשברים.

החזון שלי הוא לאפשר לכל זוג ומשפחה להגיע למצב של הבנה ואושר.

השיטה בה אני פועל, הינה שיטה ייחודית המשלבת תהליך של ייעוץ זוגי בשילוב כלים אסטרטגיים המקנים שינוי יומיומי שישפרו את הזוגיות ויחזירו את השמחה, הביטחון והאהבה.

תשאירו פרטים ואשמח להתאים לכם תהליך באופן אישי (:

אהבתם? שתפו