בית ספר לזוגיות – למה לא?

בית ספר לזוגיות – למה לא?

זוגיות היא לא נחלתם הבלעדית של בני האדם. גם אצל בעלי חיים היא קיימת ובאה לידי ביטוי במגוון דרכים, החל מזוגיות חד פעמית לצורך הזדווגות ועד לנאמנות הדדית ופיתוח קשר ארוך טווח. אצל בעלי החיים בטבע ניתן להבחין במחוות של אהבה בין זכר לנקבה ולהיפך וגם בדאגה לצאצאים.

זוגיות בין בני אדם באה גם היא לידי ביטוי במגוון דרכים. אמון בין הצדדים, מגורים משותפים, מחויבות, הקמת משפחה, יחסים אינטימיים ועוד. בניית מערכת היחסים היא תהליך הדרגתי שמחייב ויתורים כאלה או אחרים מכל צד. הקמת תא משפחתי אף מעצימה את התהליך.

גבר או אישה שמחפשים זוגיות מונעים מהחוויות שצברו במהלך השנים, מהערכים עליהם התחנכו, דמויות המפתח שהיו בסביבתם ומהאינטליגנציה הרגשית של כל אחד ואחת. רוב האנשים מחפשים אחר זוגיות ללא מחשבה מוקדמת וללא מחשבה על מי האדם שאיתו אנו מעוניינים לפתח זוגיות. כיצד הוא יראה? מהן התכונות שאנו מחפשים בו/בה? כיצד הוא/היא רואה את תחומי הזוגיות השונים? ועוד מגוון רחב של נושאים שלרוב לא מעסיקים אותנו במהלך החיפוש.

כאשר נמצא בן/ בת הזוג שעימם אנו מעוניינים לפתח את מערכת היחסים, אנו מוצאים את עצמנו לרוב "מתגלגלים" בזוגיות מבלי לחשוב ולבחון לעומק מהי זוגיות בעיני כל אחד מבני הזוג, מהו החזון הזוגי (האושר הזוגי), מה הם הערכים הזוגיים החשובים לכל אחד ואחת וכיצד כל אחד מבני הזוג רואה את תחומי הזוגיות השונים במערכת היחסים.

אז איך יתכן שלמרות שזוגיות היא חלק בלתי נפרד מחיינו, אנו לא מקדישים לה רגע של מחשבה ותכנון?

מרוץ החיים אחר קריירה, פרנסה וילדים מקשה לעצור ולהקדיש לנושא הזוגיות מחשבה ותכנון. כך התפתחה תפיסה לפיה זוג ש"עובד" על מערכת היחסים נמצא ב"בעיה". בני זוג שמגיעים לתהליך של ייעוץ נתפסים בדרך כלל בחברה כזוג שנמצא במשבר, כזוג בתקופה לא טובה ועוד קלישאות.

אבל כפי שלומדים באקדמיה כיצד להיות איש מקצוע טוב, מנהל או עובד, כך צריך ללמוד כיצד לבנות זוגיות וכיצד להתנהל בתוכה בצורה הטובה ביותר. מי שמחפש זוגיות צריך לקיים תהליך מחשבתי ולבחון איזו זוגיות הוא רוצה, כיצד הוא רואה את בן/בת הזוג העתידי, ואילו תחומים הזוגיות הזו כוללת.

בתחילתה של זוגיות רצוי שבני הזוג יבנו ביחד תוכנית זוגית אסטרטגית שתחשוף את כלל האלמנטים האישיים והזוגיים. במהלך בניית התוכנית כל אחד מבני הזוג יוכל לראות היכן קווי דמיון והיכן קווי השוני. האם בן/בת הזוג נותן מענה לצרכים האישיים והזוגיים, ולערכים השונים. התהליך הראשוני מאפשר ל"צלול" ביחד לבניית תוכנית זוגית אסטרטגית הכוללת הבנות והסכמים (מהגדרת החזון זוגי, דרך הגדרת ערכים זוגיים, זיהוי חסמים והתגברות עליהם, הגדרת יעדים ומשימות להשגה בתחומי הזוגיות השונים) וכך יצליחו להגיע לזוגיות בריאה, מאוזנת ומאושרת הכוללת הבנות, דיאלוג בריא, אינטימיות, תשוקה מינית ועוד. הגדרת תוכנית זוגית אסטרטגית בהכרח תביא בני זוג לצמצום הסיכוי להגיע למשברים במערכת היחסים ותאפשר לצלוח אותם.

אז צריך ללמוד כיצד לבנות ולשמור על זוגיות? כן, בטח. זוגיות היא כמו כל נושא בחיים. זוגיות היא לא רק רגש ואינטימיות אלא גם סוג של "תוכנית עסקית" שמטרתה להשיג את התוצאות הטובות ביותר. על כן, צריך להקדיש מחשבה לבנייה של תוכנית זוגית אסטרטגית.

זוג שמרגיש מאושר ובטוח צריך לקיים תהליך חשיבה ובנייה של תוכנית זוגית אסטרטגית? בהחלט כן. גם אם בני זוג מרגישים שמערכת היחסים טובה ובריאה, ללא בניית תוכנית זוגית אסטרטגית הם עלולים למצוא את עצמם ללא חזון שאליו ירצו להגיע הכולל הבנות והסכמים, יתקשו להבין את הצרכים והכאב של כל אחד מבני הזוג, ויתקשו לצלוח משברים.

האם נדרש לעיתים לבחון ולתת תוקף לתוכנית הזוגית האסטרטגית? כמובן שכן. כפי שבאסטרטגיה עסקית בה אנו צריכים להתאים את עצמנו למתרחש מסביבנו (לדוגמא בזמן מגפה עולמית חייבים לעשות התאמות לתוכנית) כך גם, צריך לבחון את התוכנית הזוגית האסטרטגית ולתת לה תוקף. לדוגמא: זוג שבנה תוכנית זוגית אסטרטגית לאחר ירח דבש. אותו זוג יצטרך לבצע בחינה מחודשת של התוכנית שבנה לפני/ אחרי התרחבות התא המשפחתי, שינוי מקצוע של כל אחד מבני/בת הזוג, שינוי מקום מגורים ועוד. כפי שאנשים משתנים, לומדים ומתפתחים במהלך השנים, כך גם מערכת היחסים משתנה ומתפתחת. בכל כמה שנים נדרש לרענן את התוכנית הזוגית האסטרטגית. התוכנית של אתמול לא תמיד תתאים לתוכנית של היום.

המסקנה – בניית תוכנית זוגית אסטרטגית היא לא רק עבור זוגות בתחילת דרכם או עבור זוגות שנמצאים במשבר או עבור זוגות בהליך גירושים, היא עבור כולנו.

לכל זוג רצוי שתהיה תוכנית זוגית אסטרטגית שתאפשר לבנות מערכת יחסים מבוססת על חזון וערכים משותפים, הבנה וקשב לבן/ בת

הזוג. תוכנית שתביא להצלחה של הזוגיות.

בואו לבנות יחדיו תוכנית זוגית אסטרטגית שתאפשר למערכת היחסים שלכם להיות בריאה וטובה יותר ולכם להיות מאושרים יותר.

 

אדמון גבעון – יועץ זוגי אסטרטגי

‏www.admongivon.com

‏admoncouple@gmail.com

050-4826946

לוגו גדול בלי רקע

היי, אני אדמון גבעון👋

אדמון גבעון אודות

נשוי לסיון ואב לאגם, בן וגל. 

אני יועץ זוגי ואסטרטגי מוסמך, בעל B.A בניהול, חבר בארגון היועצים הזוגיים וארגון למקצועות המשפחה.

במהלך השנים בניתי "סל כלים" ייחודי המאפשר זיהוי וניתוח של מצבים, אבחון תכונות ומרכיבים באדם שעומד מולי, ויכולת למצוא פתרונות למשברים.

החזון שלי הוא לאפשר לכל זוג ומשפחה להגיע למצב של הבנה ואושר.

השיטה בה אני פועל, הינה שיטה ייחודית המשלבת תהליך של ייעוץ זוגי בשילוב כלים אסטרטגיים המקנים שינוי יומיומי שישפרו את הזוגיות ויחזירו את השמחה, הביטחון והאהבה.

תשאירו פרטים ואשמח להתאים לכם תהליך באופן אישי (:

אהבתם? שתפו

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email